وقت سفارت آمریکا در آنکارا

وقت سفارت آمریکا در آنکارا ،آمریکا، بدون تردید بزرگترین و مهمترین مرکز علمی، سیاسی و اقتصادی جهان، یکی از توریست پذیرترین کشورهای دنیا و یکی از مقاصد اصلی مردم دنیا از جمله ایرانی­ها برای ادامه تحصیل، مهاجرت دائم یا کار کردن است. شرط ورود به خاک ایالات متحده آمریکا، داشتن پاسپورت آمریکایی، گرین کارت یا ویزای آمریکاست. بنابراین مردم ما برای سفر به آمریکا ملزم به اخذ ویزای این کشور هستند.

قدم اول برای اخذ ویزای هر کشوری، گرفتن وقت مصاحبه از سفارت کشور موردنظر است. از آنجایی که آمریکا در ایران سفارت ندارد؛ ایرانی­ها باید از طریق سفارت­های آمریکا واقع در سایر نقاط دنیا اقدام کنند. اما در انتخاب سفارتی که قرار است از آن وقت گرفته شود باید دقت کرد چون اگر فرد متقاضی با زبان انگلیسی یا زبان مردم کشوری که سفارت موردنظر در آن قرار دارد؛ آشنا نباشد به دردسر می­افتد و حتی ممکن است که نتواند صلاحیت خود را محرز کند. به همین دلیل بیشتر ایرانی­ها از سفارت آمریکا در دبی، ایروان یا آنکارا وقت می­گیرند. قوانین و هزینه ارائه وقت و صدور ویزا در تمام کنسولگری­ها یکسان و مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکاست. در این نوشتار به گرفتن وقت سفارت آمریکا در آنکارا می­پردازیم.

سفارت آمریکا در منطقه Kavaklider شهر آنکارا قرار دارد. این سفارت معمولاً برای یک یا دو ماه بعد از ارائه درخواست وقت می­دهد؛ بنابراین اگر می­خواهید از طریق سفارت آنکارا وقت بگیرید؛ با توجه به این زمان یک تا دو ماهه برنامه ریزی کنید و به موقع اقدام نمایید تا مبادا ویزا دیر به دستتان برسد. یک نکته قابل توجه در مورد گرفتن وقت از سفارت آمریکا در آنکارا این است که می­توانید یک روزه به ترکیه سفر کنید و برگردید؛ بدین ترتیب متحمل پرداخت هزینه­های اضافه مانند هزینه اقامت نخواهید شد اما اگر ممکن است مضطرب شوید؛ بهتر است که یک روز زودتر به آنکارا بروید. یکی دیگر از مزایای گرفتن وقت از سفارت مذکور این است که متقاضیان زیر ۱۴ سال و بالای ۸۰ سال ملزم به شرکت در مصاحبه نیستند. علاوه بر اینها چون افسران صدور ویزا در سفارت آنکارا به زبان فارسی تسلط دارند؛ در برقراری ارتباط و ارائه توضیحات لازم مشکلی نخواهید داشت. اما یکی از معایب این سفارت نسبت به سفارت­های دبی و ایروان این است که امکان پیکاپ ویزا در سفارت آمریکا وجود ندارد؛ یعنی متقاضی پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک لازم باید برای گرفتن ویزا دوباره خودش یا نهایتاً یکی از  اقوام درجه یک وی به آنکارا سفر کند.

مدارک لازم برای گرفتن وقت مصاحبه آمریکا در آنکارا و روند تعیین وقت در این سفارت مانند سفارت­های آمریکا در دبی و ایروان و مطابق با قوانین ایالات متحده آمریکاست که در ادامه توضیح می­دهیم.

مدارک موردنیاز برای گرفتن وقت سفارت آمریکا در آنکارا

  • پاسپورت
  • فرم DS-160 و سایر فرم­های اداری مربوطه مانند فرم I-20 برای متقاضیان ویزاهای دانشجویی یا تبادل دانشجویی
  • عکس پرسنلی ۵ در ۵ (عکس باید تمام رخ، رنگی، زمینه سفید و متعلق به سال جاری باشد. خط رویش مو معلوم باشد البته رعایت این نکته برای زنان مسلمان الزامی نیست. پوشیدن لباس فرم ممنوع است اما استفاده از عینک طبی مانعی ندارد مشروط بر اینکه تیره نباشد و قاب آن کوچک باشد).
  • گواهی پرداخت هزینه صدور ویزا

مراحل گرفتن وقت سفارت آمریکا از کنسولگری آنکارا

برای گرفتن وقت سفارت آمریکا در آنکارا مانند سایر کنسولگری­ها ملزم به تکمیل فرم اینترنتی و انگلیسی DS-160 هستید. این فرم پس از تکمیل، حاوی اطلاعات شخصی، تحصیلی، شغلی و پیشینه متقاضی به همراه توضیحاتی در رابطه با سفر وی، تاریخ سفر و… خواهد بود که کنسولگری آنکارا با استناد به این فرم، صلاحیت اولیه شما را برای دریافت ویزا تایید یا رد می­کند. پس با دقت کامل فرم مذکور را تکمیل نمایید چون از نظر کنسولگری هرگونه اشتباه، تخلف تلقی می­شود؛ در نتیجه درخواست شما را رد می­کند و به شما وقت مصاحبه نمی­دهد. تاریخ­ها و اسامی را با دقت وارد کنید. از ابراز اطلاعاتی که مدرکی دال بر صحت آن­ها ندارید؛ خودداری کنید چون ممکن است در روز مصاحبه از شما مدرکی مبنی بر صحت گفته­هایتان طلب کنند. پس از تکمیل و سابمیت این فرم، بارکدی به شما داده می­شود که جهت اخذ وقت الزامی است؛ صفحه تاییدیه را پرینت بگیرید و موقع مصاحبه ارائه دهید.

بعد از تکمیل فرم DS-160 و سایر فرم­های اداری موردنیاز باید لیست وقت­های سفارت آنکارا را ببینید. در این لیست که توسط خود سفارت ارائه می­شود؛ وقت­های خالی با پس­زمینه سبز رنگ نشان داده می­شوند. پس از تعیین وقت و پرداخت هزینه، وقت مصاحبه شما به صورت نهایی تایید می­شود.