ویزای آمریکا

ویزای آمریکا

ایالات متحده آمریکا سومین کشور پرجمعیت، بزرگترین قدرت سیاسی و اقتصادی و اصلیترین مرکز علمی دنیا بشمار می رود؛ کشوری که از نظر زیبایی های طبیعی و مصنوعی نیز چیزی کم ندارد. به همین دلیل بسیاری از مردم دنیا، سفر و مهاجرت به آمریکا را راهی برای تحقق رویاهای خود می دانند. اما برای قدم گذاشتن در این راه، فرد باید توشه سفر را تدارک ببیند. یکی از  مهمترین چیزهایی که برای ورود به خاک آمریکا نیاز  داریم؛ ویزای آمریکا است.برای دریافت ویزای آمریکا باید از طریق سفارت آمریکا اقدام کنیم. اما همانطور که می دانید دولت آمریکا در خاک کشور عزیزمان سفارت ندارد؛ به همین دلیل ما ایرانی ها برای دریافت ویزای آمریکا باید به سفارت های این کشور در سایر کشورهای دنیا مراجعه کنیم که معمولاً اغلب ایرانی ها، سفارت آمریکا در کشورهای همسایه ترکیه، امارات متحده عربی و ارمنستان را انتخاب می کنند. شاید دلیل اصلی این انتخاب، نزدیکی کشورهای مذکور به ایران باشد اما علاوه بر این عوامل دیگری نیز وجود دارد که ایرانی ها را برای مراجعه به این کشورها ترغیب می کند. به عنوان مثال افسران سفارت های آمریکا در ترکیه، امارات و ارمنستان به زبان فارسی تسلط دارند و در نتیجه ایرانی ها به راحتی با آنها ارتباط برقرار می کنند یا اینکه پیکاپ ویزای آمریکا از کشورهای مذکور به ایران امکان پذیر است.

ویزای آمریکا

صرفنظر از اینکه برای دریافت ویزای آمریکا به کدام سفارت این کشور مراجعه کنیم؛ قبل از مراجعه حتماً باید از سفارت موردنظر خود وقت مصاحبه گرفته باشیم. در واقع نمی توانیم در هر زمانی که صلاح دیدیم به سفارت مراجعه کنیم و درخواست اخذ ویزا بدهیم. تاریخ و ساعت دقیق مراجعه حتماً باید با سفارت هماهنگ شده باشد یا اصطلاحاً وقت سفارت آمریکا را گرفته باشیم.

سفارت آمریکا به ما به عنوان متقاضی دریافت ویزای آمریکا به صورت آنلاین وقت می دهد. برای انجام این مهم باید به سایت رسمی سفارت آمریکا مراجعه کنیم و فرم درخواست ویزای آمریکا تحت عنوان فرم DS-160 را تکمیل کنیم. تکمیل فرم DS-160 به دقت خاصی نیاز دارد چون در صورت بروز هر نوع اشتباهی، سفارت علت را از ما جویا خواهد شد و حتی ممکن است که بابت همان اشتباه از دریافت ویزای آمریکا محروم شویم.پس از ارسال اینترنتی فرم DS-160 باید هزینه صدور ویزای آمریکا را به صورت آنلاین پرداخت کنیم تا لیست وقت های آزاد سفارت موردنظر برای ما قابل مشاهده شود.پس از نمایش لیست وقت های آزاد سفارت باید وقتی که حدوداً سه تا چهار ماه قبل از تاریخ سفر ماست را انتخاب کنیم. دقت داشته باشید که انتخاب وقت به منزله رزرو نهایی وقت نیست؛ وقت انتخاب شده زمانی به صورت قطعی رزو شده تلقی می شود که سفارت ایمیلی مبنی بر تایید وقت برای ما ارسال کند.

اگر وقت انتخابی تایید شد باید در تاریخ تعیین شده به سفارت موردنظر مراجعه کنیم. سفارت پس از مصاحبه و دریافت مدارک به بررسی پرونده ما می پردازد و اگر مشکلی وجود نداشته باشد؛ با درخواست ما مبنی بر دریافت ویزای آمریکا موافقت می کند.

لازم به ذکر است که اگر مدارک ما برای دریافت ویزای آمریکا کامل باشند و ما هیچگونه مشکلی برای اخذ ویزای آمریکا نداشته باشیم اما نوع ویزایی که درخواست می دهیم متفاوت با هدف ما از سفر به آمریکا باشد؛ سفارت با درخواست ما موافقت نخواهد کرد. به همین دلیل لازم است که با انواع ویزای آمریکا و موارد کاربرد آنها آشنا باشیم. در ادامه توضیحاتی در مورد ویزاهای پرطرفدار آمریکا ارائه می دهیم.

ویزاهای پرطرفدار آمریکا

سفارت آمریکا، ویزاهای بسیار متنوعی صادر و عرضه می کند که هر نوع فقط به عده ای اختصاص می یابد و چنانچه متقاضی شرایط لازم برای اخذ ویزای موردنظر را نداشته باشد موفق به دریافت ویزای آمریکا نخواهد شد.

همانطور که گفتیم ویزای آمریکا در انواع بسیار متنوعی صادر می شود که معرفی همه آنها در این مطلب نمی گنجد. در ادامه به توضیح ویزاهای پرطرفدار آمریکا می پردازیم که در قالب ویزاهای موقتی، تحصیلی و کاری آمریکا صادر می شوند.

ویزاهای موقت پرطرفدار آمریکا

یکی از ویزاهای محبوب کشور آمریکا، ویزای موقت آمریکاست که تحت عنوان ویزای آمریکا نوع B صادر می شود که خود شامل سه ویزای مستقل تحت عناوین B1، B2 و B1\B2  است.

ویزای موقت B1 به افرادی تعلق می گیرد که برای شرکت در سمینار، عقد قرارداد تجاری، انجام مشاوره جهت ثبت شرکت و… راهی آمریکا هستند. در واقع B1، ویزای موقت تجاری است.

ویزای موقت B2 به افرادی اختصاص دارد که برای بازدید از کشور آمریکا، دیدار با اقوام و دوستان، مراجعه به پزشک و… قصد سفر به آمریکا دارند. ویزای موقت B2، ویزای توریستی آمریکا بشمار می رود.

اما ویزای موقت B1\B2 برای افرادی صادر می شود که همزمان به ویزاهای توریستی و تجاری نیاز دارند.

ویزاهای تحصیلی پرطرفدار آمریکا

در بین ویزاهای تحصیلی آمریکا، ویزاهای F، J و M متقاضیان زیادی دارند. هرکدام از ویزاهای مذکور خود شامل چند نوع ویزای مستقل هستند.

ویزای تحصیلی گروه F به افرادی تعلق می گیرد که برای تحصیل در مدارس، دانشگاه ها و مراکز آموزش زبان آمریکا می خواهند به این کشور سفر کنند. ویزای تحصیلی گروه F شامل دو نوع ویزای F1 و F2 است. ویزای آمریکا F1 به متقاضیان تحصیل در آمریکا در تمام سنین اختصاص می یابد  و ویزای F2 مختص همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال افرادی است که موفق به دریافت ویزای F1 شده اند. لازم به ذکر است که دارندگان ویزای F1 اجازه کار کردن در آمریکا را ندارند.

ویزای تحصیلی گروه M به متقاضیان تحصیل در هنرستان های آمریکا تعلق می گیرد. ویزای M در دو نوع M1 و M2 صادر می شود که ویزای M1 مخصوص خود متقاضی تحصیل در هنرستان است و ویزای M2 به همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال وی اختصاص دارد.

ویزای تحصیلی گروه J به پژوهشگرانی تعلق می گیرد که موفق به اخذ فرصت مطالعاتی از مراکز آموزشی آمریکا شده اند. ویزای J نیز شامل دو نوع ویزا تحت عناوین J1 و J2 است که ویزای J1 به خود پژوهشگر و ویزای J2 به همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال وی اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که دارندگان ویزای J حق کار کردن در آمریکا را دارند.

ویزای کاری پرطرفدار آمریکا

یکی از ویزاهای کاری پرطرفدار آمریکا تحت عنوان H1-B صادر می شود و تنها به افرادی تعلق می گیرد که از طرف شرکت های آمریکایی پیشنهاد کار دارند. ضمناً متقاضیان این نوع ویزای آمریکا ملزم به ارائه مدرک تحصیلی مرتبط (حداقل لیسانس) یا گواهی ۱۲ سال سابقه کار مرتبط هستند. اعتبار ویزای H1-B سه سال است. دارندگان این نوع ویزای آمریکا می توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را نیز به آمریکا ببرند.

 

جهت اخذ وقت سفارت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *