ویزای تحصیلی فوری

ویزای تحصیلی فوری

ویزای تحصیلی فوری ، یکی از پرطرفدارترین ویزاها و راهی سرراست برای ورود به کشورهای خارجی است. در حقیقت بهترین راه برای خروج دانشجویان از کشور و ادامه تحصیل در خارج از کشور، اخذ ویزای تحصیلی فوری است. دانشجویان با گرفتن ویزای تحصیلی نه تنها موفق به ادامه تحصیل در دانشگاه­های معتبر دنیا میشوند؛ بلکه زمینه گرفتن اقامت دائم در کشور موردنظر را نیز میسازند.همانطور که گفتیم اخذ ویزای تحصیلی، نویدبخش تحصیل در دانشگاهی معتبر و زندگی در کشوری توسعه یافته است اما مزایای این نوع ویزا به اینجا ختم نمیشود؛ دارندگان ویزای تحصیلی یک کشور میتوانند به صورت پاره وقت در کشور مربوطه کار کنند؛ در دوران دانشجویی اجازه دارند چندین مرتبه به کشور خود رفته و برگردند و از یک سری معافیتها و تخفیفها بهره ببرند. به هر حال ویزای تحصیلی، معایب خاص خود را نیز دارد؛ به عنوان مثال دارندگان ویزای تحصیلی نمیتوانند برای شخصی دعوتنامه بفرستند؛ مجاز به انجام کارهای تمام وقت نیستند و اگرچه این ویزا میتواند زمینه ساز اخذ اقامت دائم باشد اما وقوع این اتفاق صد در صدی نیست.

ویزای تحصیلی فوری

اگرچه اخذ ویزای تحصیلی فوری هر کشور مطابق با قوانین همان کشور است اما معمولاً وجود یک سری آیتم و شرایط در بین همه آنها مشترک است که در ادامه شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی تقریباً تمامی کشورها را بیان میکنیم.

اولین شرط برای دریافت ویزای تحصیلی فوری، داشتن پذیرش از یکی از دانشگاه­های کشور مقصد است.

در قدم بعدی متقاضی باید توانایی مالی خود برای پرداخت هزینه­های تحصیل و زندگی در کشور مدنظر را به سفارت آن کشور اثبات کند.

ارائه مدرک زبان و داشتن سطح زبان مطلوب نیز یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی بیشتر کشورها است.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت این است که فاصله زمانی بین اخذ آخرین مدرک تحصیلی متقاضی و اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی نباید زیاد باشد؛ در غیر این صورت متقاضی باید دلایل قانع­کننده برای وجود این گپ زمانی ارائه دهد.

داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی نیز میتواند صلاحیت متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی اکثر کشورها را محرز کند زیرا چنین سابقه کاری بیانگر تجربه و سطح سواد متقاضی است.

همانطور که اشاره کردیم شرایط فوق­الذکر لازمه دریافت ویزای تحصیلی کشورهای مختلف هستند اما ممکن است هر کشوری با توجه به قوانین خود روی یک سری از آیتمها حساسیت بیشتری داشته باشد که در ادامه، موارد مهم برای کشورهای پرطرفدار کانادا، آمریکا، یونان و فرانسه را بیان میکنیم.

ویزای تحصیلی کانادا

کانادا به خاطر داشتن دانشگاه­های معتبر متعدد، مقصد دانشجویان زیادی است. اخذ ویزای تحصیلی فوری کانادا منوط به گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه­های این کشور است. متقاضی دریافت ویزای تحصیلی کانادا، علاوه بر گواهی پذیرش از دانشگاه موردنظر و فراهم کردن سایر شرایط مذکور باید پلان تحصیلی نیز داشته باشد. بدون ارائه پلان تحصیلی، سفارت کانادا، درخواست متقاضی را ریجکت میکند.

اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه­های تحصیل و زندگی در کانادا، یکی از مهمترین آیتمهایی است که میتواند سفارت کانادا را برای تایید درخواست متقاضی مجاب کند. البته اگر متقاضی موفق به گرفتن بورسیه شده باشد؛ اهمیت تمکن مالی کم رنگ میشود.

ویزای تحصیلی ایالات متحده آمریکا

همانطور که میدانید بیشتر دانشگاه­های بزرگ دنیا در ایالات متحده آمریکا قرار دارند اما تمام این دانشگاه­ها چه دولتی و چه خصوصی شهریه دریافت میکنند. اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­های آمریکا شده باشد؛ برای دریافت ویزای فوری این کشور باید مدارک لازم مانند مدارک شناسایی، مدارک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی، گذرنامه، گواهی تمکن مالی و اسناد مالکیت را به سفارت آمریکا تحویل دهد. علاوه بر موارد گفته شده، ارائه ادله قانع ­ننده برای ادامه تحصیل در آمریکا نیز لازمه اخذ ویزای تحصیلی این کشور است.

ویزای تحصیلی فرانسه

اخذ پذیرش از دانشگاه­های فرانسوی میتواند به معنای تحصیل رایگان در دانشگاه­های معتبر اروپایی باشد. افرادی که موفق به انجام این مهم میشوند برای دریافت ویزای تحصیلی فوری باید مدارک شناسایی، مدرک کارشناسی، گذرنامه و گواهی تمکن مالی را به سفارت فرانسه تحویل دهند. علاوه بر این مدارک، ارائه انگیزه­نامه و آدرس محل اقامت آتی فرد در فرانسه نیز الزامی است.

ویزای تحصیلی اروپا

یکی از راه­های مطمئن و کم­هزینه برای ورود به اروپا و اقامت در قاره سبز، اخذ ویزای تحصیلی اروپا است. ویزای تحصیلی اروپا، مجوز ورود به کشور اروپایی موردنظر، تحصیل در یک دانشگاه بزرگ و ساخت زمینه­ای برای گرفتن اقامت دائم کشور مدنظر است. علاوه بر اینها، دارندگان ویزای تحصیلی اروپا میتوانند در دوران تحصیل بین کشورهای مبدأ و مقصد رفت و آمد کنند؛ همچنین اجازه پرداختن به کارهای پاره وقت در کشور مقصد را دارند. اما ویزای تحصیلی اروپا، مشکلات خاص خود را نیز دارد؛ به عنوان مثال دارندگان ویزای تحصیلی نمیتوانند برای دیگران جهت ورود به کشور موردنظر دعوتنامه ارسال کنند یا اینکه حق پرداختن به امور تمام وقت را ندارند؛ همچنین مشخص نیست که بعد از فارغ التحصیلی بتوانند اقامت دائم بگیرند یا نه.اگرچه شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی هر کشور به قوانین خاص آن کشور بستگی دارد اما وجود یک سری شرط برای دریافت ویزای تحصیلی تمام کشورها الزامی است که در ادامه به آنها میپردازیم.

 • اولین و مهمترین شرط برای دریافت ویزای تحصیلی اروپا، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­های اروپا است.
 • علاوه بر اخذ پذیرش، اثبات استطاعت مالی نیز شرطی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اروپا است؛ یعنی متقاضی باید نشان دهد که از پس هزینه­های تحصیل و زندگی در اروپا برمی­آید.
 • ارائه مدرک زبان و اغلب زبان انگلیسی نیز از شرایط الزامی برای اخذ ویزای تحصیلی اروپا است.
 • معمولاً سفارت کشورهای اروپایی به این نکته نیز توجه میکنند که فاصله زمانی زیادی بین تاریخ اخذ آخرین مدرک تحصیلی و تاریخ گرفتن پذیرش از دانشگاه موردنظر نباشد. در صورت وجود گپ زمانی، متقاضی باید دلیل قانع­کننده­ای داشته باشد.
 • داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی نیز میتواند روند اخذ ویزای تحصیلی اروپا را تسهیل کند.
 • در ادامه مروری کوتاه بر نحوه اخذ ویزای تحصیلی چند کشور اروپایی خواهیم داشت.

 

ویزای تحصیلی یونان

دانشگاه­های یونان به دلیل داشتن ارتباط و همکاری با سایر دانشگاه­های معتبر اروپایی در ردیف مقاصد اصلی دانشجویان قرار گرفته­اند. اخذ ویزای تحصیلی یونان نیز در گرو اخذ پذیرش از دانشگاه­های این کشور است. متقاضی پس از دریافت پذیرش باید مدارک شناسایی، گذرنامه، ریز نمرات، گواهی سلامت جسمی، گواهی عدم سوپیشینه و مدرک زبان خود را به سفارت یونان ارائه دهد.

ویزای تحصیلی انگلیس

شرط لازم برای اخد ویزای تحصیلی انگلیس، گرفتن پذیرش و نامه CAS از یکی از دانشگاه­های این کشور است. از آنجایی که اعتبار CAS بیش از شش ماه نیست باید بلافاصله پس از دریافت آن برای اخذ ویزا اقدام کرد. علاوه بر این، اثبات تمکن مالی نیز لازمه دریافت ویزای تحصیلی انگلیس است. ویزای تحصیلی انگلیس از ۶ تا ۱۶ ماه اعتبار دارد. فقط دارندگان ویزای تحصیلی با اعتبار بیشتر از ۶ ماه حق داشتن همراه دارند.

 

 

جهت اخذ وقت سفارت با ما تماس بگیرید

 

2 پاسخ
 1. الیاس دهقان
  الیاس دهقان گفته:

  سلام، احتراما برای اخذ ویزای تحصیلی برای رشته پزشکی در فرانسه گپ تحصیلی چقدر است و چه تاثیری دارد؟
  یعنی دانش اموز چند سال بعد از اخذ دیپلم می تواند ویزای تحصیلی فرانسه بگسرد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *