ویزای شنگن فوری

ویزای شنگن فوری

در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به بحث ویزای شنگن فوری بپردازیم؛ اگر شما هم به این موضوع علاقه دارید با ما همراه شوید تا با ویزای شنگن فوری، انواع ویزای شنگن فوری و نحوه دریافت این ویزا آشنا شوید. اما قبل از پرداختن به بحث ویزای شنگن فوری، ارائه اطلاعاتی در مورد معاهده شنگن، خالی از لطف نخواهد بود.

ویزای شنگن فوری

معاهده شنگن

حدود سی سال پیش سران کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ با رویای خلق اروپای بدون مرز در شهر شنگن کشور لوکزامبورگ دور هم جمع شدند. حاصل جلسه روسای این پنج کشور اروپایی، انعقاد پیمانی تحت عنوان پیمان شنگن بود. طبق مفاد پیمان شنگن، اتباع کشورهای مذکور برای سفر به این پنج کشور نیاز به اخذ ویزای شنگن نداشتند و شهروندان کشورهایی غیر از این پنج کشور می توانستند با دریافت ویزای یکی از این کشورها به چهار کشور دیگر هم بروند که اصطلاحاً به ویزای این کشورها، ویزای شنگن و به مجموع خاک کشورهای عضو پیمان، منطقه شنگن گفته میشد. اما رفته رفته کشورهای بیشتری در پیمان شنگن عضو شدند و  منطقه شنگن وسعت بیشتری یافت. در حال حاضر منطقه شنگن متشکل از کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، سوئد، ایتالیا، دانمارک، اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک، لهستان، فنلاند، یونان، اتریش، اسلواکی، ایسلند، اسلوونی، لتونی، نروژ، مالت و لیتوانی است.

بنابراین مردم کشورهای فوق الذکر برای سفر در کل منطقه شنگن به ویزا نیاز ندارند اما مردم کشورهایی غیر از کشورهای نامبرده برای ورود به منطقه شنگن حتماً باید ویزای شنگن فوری دریافت کرده باشند. اما لازم است بدانید که ویزای شنگن فوری در انواع مختلف و تحت عناوین متفاوت صادر می شود که هرکدام از آنها فقط به گروهی از متقاضیان ویزای شنگن فوری تعلق می گیرند. در بخش بعدی مقاله به معرفی انواع ویزای شنگن فوری می پردازیم.

انواع ویزای شنگن فوری

ویزای شنگن فوری در انواع مختلفی صادر می شود که هرکدام از آنها ویژگی های متفاوتی دارند. ویزای شنگن فوری تحت عناوین ویزای شنگن نوع A یا ویزای ترانزیت، ویزای شنگن نوع B یا ویزای عبوری، ویزای شنگن نوع C یا ویزای توریستی و ویزای شنگن نوع D یا ویزای ملی عرضه می شود.

به دارندگان ویزای شنگن فوری ترانزیت، اجازه اقامت در منطقه شنگن داده نمی شود؛ این افراد فقط می توانند از طریق خطوط هوایی وارد منطقه شنگن بشوند و بدون اینکه از فرودگاه خارج شوند؛ پرواز خود را تغییر داده و منطقه را ترک کنند. اعتبار ویزای شنگن فوری ترانزیت در یک دوره شش ماهه، نود روز است.

دارندگان ویزای شنگن عبوری هم مانند دارندگان ویزای ترانزیت حق اقامت در منطقه شنگن را ندارند اما می توانند از فرودگاه خارج شوند و به صورت زمینی منطقه را ترک کنند. اعتبار ویزای شنگن فوری عبوری هم در یک بازه شش ماهه، نود روز است.

اما افرادی که موفق به دریافت ویزای شنگن توریستی می شوند می توانند به مدت نود روز در منطقه شنگن اقامت داشته باشند. ویزای شنگن فوری توریستی یکی از ویزاهای پرطرفدار در کشور ماست که به صورت سینگل، دابل و مولتیپل قابل دریافت است.

شایان ذکر است که به ویزاهای شنگن ترانزیت، عبوری و توریستی، ویزاهای عادی شنگن نیز گفته می شود.

و اما ویزای شنگن ملی، مجوز اقامت طولانی مدت در منطقه شنگن است. ویزای شنگن فوری ملی برای افرادی که لازم است یک دوره طولانی در منطقه زندگی کنند و به دفعات از مرزهای منطقه رفت و آمد نمایند تعلق می گیرد. ویزای شنگن فوری ملی، ویزای محبوب دانشجویان و تجار است.

پس طبق آنچه گفته شد ویزای شنگن برای هر نوع سفری قابل دریافت است اما سوالی که اینجا پیش می آید این است که برای دریافت ویزای شنگن فوری بهتر است که از طریق سفارت کدامیک از کشورهای منطقه شنگن اقدام کنیم؟ در بخش بعدی مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

برای دریافت ویزای شنگن فوری بهتر است که از طریق سفارت کدامیک از کشورهای منطقه شنگن اقدام کنیم؟

برای دریافت ویزای شنگن فوری بهترین گزینه کشوری است که یکی از اقوام درجه یک ما ساکن آن کشور است چون اگر دعوتنامه فامیلی داشته باشیم تقریباً تمام کشورهای منطقه به راحتی برای ما ویزای شنگن صادر می کنند. اما اگر هیچیک از اقوام درجه یک ما مقیم این منطقه نیستند ولی دعوتنامه دوستانه، کاری و… داریم بهتر است که از طریق سفارت کشورهای هلند، آلمان، اتریش یا فرانسه اقدام کنیم اما در این بین هم وقتی دست به کار شویم خواهیم دید که هلند هم در عمل فقط به دارندگان دعوتنامه فامیلی ویزای شنگن فوری می دهد؛ پس در نتیجه با دعوتنامه غیرفامیلی باید به سفارت کشورهای آلمان، فرانسه یا اتریش درخواست دهیم. البته توصیه می شود که از بین این سه کشور هم ترجیحاً به سفارت اتریش مراجعه کنیم چون آلمان و فرانسه ما را وادار می کنند که اول وارد آلمان یا فرانسه شویم و بعد به بقیه کشورهای منطقه برویم.

و اما اگر نه دعوتنامه فامیلی و نه دعوتنامه کاری، دوستانه و… داریم بهترین گزینه برای اخذ ویزای شنگن فوری، سفارت اتریش است.

حالا اجازه دهید ببینیم که برای دریافت ویزای شنگن فوری باید به چه نحوی عمل کنیم.

نحوه اخذ ویزای شنگن فوری

برای دریافت ویزای شنگن اول باید ببینیم که بهتر است از کدامیک از کشورهای منطقه شنگن ویزا بگیریم؛ پس از انتخاب کشور موردنظر باید از طریق سفارت همان کشور دست به کار شویم که اولین قدم رزرو وقت سفارت است. براساس قوانین سفارت موردنظر، روش گرفتن وقت متفاوت است. بعضی از سفارت ها به صورت اینترنتی، برخی به صورت تلفنی و بعضی هم حضوری وقت می دهند. به هرحال بعد از گرفتن وقت سفارت باید در تاریخ و ساعت رزرو شده به سفارت مراجعه کنیم. در بعضی از سفارت ها ممکن است مصاحبه انجام شود و در بعضی ها خبری از مصاحبه نباشد اما در هر صورت باید انگشت نگاری کنیم؛ هزینه صدور ویزای شنگن فوری را پرداخت نماییم و مدارک لازم اعم از مدارک شناسایی، دعوتنامه، گذرنامه، عکس پرسنلی، ویزاهای شنگنی که قبلاً دریافت کرده ایم؛ گواهی شغلی، گواهی تمکن مالی، اسناد مالکیت، لیست گردش حساب، رسید رزور بلیط هواپیما، رسید رزرو هتل و… را تحویل دهیم. البته بعضی از سفارت ها مانند سفارت ایتالیا از کودکان زیر ۱۲ سال انگشت نگاری هم نمی کنند. حدوداً چند هفته بعد از انجام مراحل مذکور، سفارت نتیجه پذیرش یا رد شدن درخواست را به ما اعلام می کند. اگر مشکلی وجود نداشته باشد؛ قطعاً موفق به دریافت ویزای شنگن خواهیم شد.

جهت اخذ وقت سفارت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *