ویزای شنگن پرتغال

ویزای شنگن پرتغال

پرتغال، غربیترین کشور قاره اروپاست که از یک طرف به اقیانوس اطلس و از طرف دیگر به کشور اسپانیا محدود شده است. به مجموع خاک کشورهای پرتغال و اسپانیا، جزیره ایبری گفته میشود. طبیعت بکر و اماکن تاریخی متعدد پرتغال در دنیا شناخته شده هستند اما نام پرتغال برای اغلب ایرانیها، یادآور گذشته این کشور در زمینه دریانوردی و کشف سرزمینهای جدید است.پرتغال در ردیف کشورهای توریست پذیر دنیا قرار دارد. شهروندان ایرانی نیز معمولاً تمایل زیادی برای سفر به این کشور زیبا دارند اما ورود ایرانیها به پرتغال در گروی اخذ ویزای این کشور است. از آنجایی که پرتغال در منطقه شنگن قرار دارد؛ شهروندان ایرانی برای سفر به آن مستلزم اخذ ویزای شنگن پرتغال هستند.

ویزای شنگن پرتغال

اخذ وقت سفارت و ویزای شنگن پرتغال، روند کاملاً معینی دارد. متقاضی باید به سایت سفارت پرتغال واقع در تهران مراجعه کند و وارد بخش تعیین وقت سفارت پرتغال شود. در این بخش، فرد پس از ساخت یک حساب کاربری باید اسکن مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن پرتغال را بارگزاری کند که این مدارک عبارتند از:

  • مدارک شناسایی
  • گذرنامه
  • سه قطعه عکس پرسنلی
  • گواهی بانکی تمکن مالی
  • گردش حساب بانکی در سه ماه اخیر
  • گواهی شغلی مانند گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان، پروانه کسب برای افراد فعال در حوزه مشاغل آزاد، حکم کارگزینی برای کارمندان دولت، گواهی اشتغال به کار برای کارمندان شرکتهای خصوصی و…
  • سند ملکی خانه، زمین، اتومبیل و… که وابستگی مالی فرد به کشور مبدا را اثبات کند.
  • دعوتنامه
  • رسید رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما
  • واچر هتل

پس از بارگزاری اسکن مدارک فوق الذکر، فرد باید اقدام به تکمیل فرم درخواست ویزای شنیگن پرتغال کند. این فرم حاوی سوالاتی شخصی در مورد متقاضی و سوالاتی در مورد نوع ویزای شنگن پرتغال درخواستی است. فرد در انتخاب نوع ویزای شنگن پرتغال باید نهایت دقت را داشته باشد زیرا این ویزا در انواع متفاوتی صادر میشود که هرکدام از آنها مختص سفر و اهداف خاصی هستند. اگر ویزای شنگن پرتغال تقاضا شده با سفر فرد جور درنیاید؛ قطعاً سفارت درخواست وی را رد خواهد کرد. بنابراین شخص قبل از انتخاب نوع ویزا باید اطلاعات کافی در مورد انواع ویزای شنگن پرتغال داشته باشد. به همین دلیل قبل از شرح مابقی مراحل اخذ ویزای شنگن پرتغال اجازه دهید که توصیفی مختصر در مورد انواع ویزای شنگن پرتغال ارائه دهیم.

یکی از انواع ویزای شنگن پرتغال تحت عنوان ویزای A یا ویزای ترانزیت صادر میشود که ویزایی با حداکثر نود روز اعتبار طی یک بازه زمانی شش ماهه است. ویزای شنگن پرتغال نوع A مجوز استفاده از سالن ترانزیت فرودگاه پرتغال است یعنی فرد تنها میتواند به پرتغال پرواز کند و در فرودگاه این کشور پرواز خود را تغییر دهد و کلاً از منطقه شنگن خارج شود یعنی حتی حق خروج از فرودگاه پرتغال را هم ندارد.

نوع دیگری از ویزای شنگن پرتغال تحت نام ویزای B یا ویزای عبوری صادر میشود که اعتبار آن در یک محدوده زمانی شش ماهه بیش از نود روز نخواهد بود. ویزای شنگن پرتغال نوع B نیز به دارندگان خود اجازه اقامت در خاک پرتغال را نمیدهد؛ بلکه فرد فقط میتواند از فرودگاه خارج شود و از راه زمینی پرتغال و کل منطقه شنگن را ترک کند.

نوع سوم ویزای شنگن پرتغال به ویزای C یا ویزای توریستی معروف است که معمولاً طرفدران زیادی دارد و در قالب سینگل، دابل و مولتیپل صادر میشود. مدت اعتبار ویزای شنگن پرتغال نوع C با مدت اعتبار ویزاهای ترانزیت و عبوری برابر است که اصطلاحاً به این سه نوع ویزای شنگن، ویزاهای عادی گفته میشود.

علاوه بر ویزاهای عادی، سفارت پرتغال ویزای بلندمدتی نیز صادر میکند که ویزای شنیگن پرتغال نوع D یا ویزای ملی پرتغال نامیده میشود که به موجب آن فرد میتواند به دفعات از مرزهای پرتغال رفت و آمد کند؛ بنابراین بهترین گزینه برای دانشجویان و بازرگانان بشمار میرود.

با در نظر گرفتن اطلاعات فوق الذکر، فرد حین تکمیل فرم درخواست ویزای شنگن پرتغال باید نوع ویزا را متناسب با شرایط خود عنوان کند. بعد از ثبت اطلاعات، شخص باید از بین وقتهای آزاد سفارت پرتغال، بهترین گزینه ممکن را انتخاب کند و منتظر تایید وقت موردنظر از طرف سفارت بماند. در نهایت شخص باید در روز و ساعت مقرر برای مصاحبه و انجام امور انگشت نگاری به سفارت مراجعه کند. ارائه اصل و ترجمه رسمی تمام مدارک لازم برای اخذ ویزای شنگن پرتغال در روز مصاحبه الزامی است. لازم به ذکر است که ترجمه تمام مدارک باید موردتایید دادگستری باشند.

متقاضی ویزای شنگن پرتغال باید از رزو همزمان چند وقت جداً خودداری کند؛ در غیر این صورت وقتهای انتخاب شده تایید نخواهند شد؛ همچنین تا مدتی بعد نیز به وی وقت مصاحبه داده نخواهد شد.

اگر فرد موفق به اخذ ویزای شنگن پرتغال شود؛ علاوه بر اینکه جواز لازم برای سفر به پرتغال و تمام کشورهای عضو منطقه شنگن را کسب کرده است؛ میتواند به کشورهای آلبانی، بلغارستان، رومانی، صربستان، بوسنی و هرزه گوین، کرواسی، مونته نگرو، کوزوو، قبرس، مقدونیه، آندورا، موناکو، سن مارینو، واتیکان و چند کشور آمریکای مرکزی نیز سفر کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *