ویزای شنگن یونان

ویزای شنگن یونان

امروز می خواهیم در مورد ویزای شنگن یونان و نحوه اخذ ویزای شنگن یونان صحبت کنیم. اما از آنجایی که ممکن است بعضی از مخاطبین عزیز با مفهوم کلی ویزای شنگن آشنا نباشند؛ بهتر دیدیم که اول اطلاعاتی در مورد مفاهیم منطقه شنگن و ویزای شنگن ارائه دهیم و سپس به بحث ویزای شنگن یونان بپردازیم.

ویزای شنگن یونان

منطقه شنگن و ویزای شنگن

منطقه شنگن، منطقه ای واقع در اروپاست که ۲۴ کشور مختلف اروپایی را شامل می شود اما اینکه چرا به مجموعه خاک این کشورها، منطقه شنگن گفته می شود به خاطر معاهده ای است که تحت همین عنوان شنگن بین این کشورها بسته شده است. در حقیقت در چهاردهم ژوئن سال ۱۹۸۵، روسای کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ اقدام به تنظیم و انعقاد قراردادی کردند که بعدها معاهده شنگن نامیده شد. به واسطه معاهده شنگن، مرز بین کشورهای مذکور برداشته شد؛ یعنی مردم یکی از این پنج کشور می توانستند بدون اخذ ویزا وارد چهار کشور دیگر هم بشوند یا اتباع کشورهایی غیر از این پنج کشور با اخذ ویزای یکی از این کشورها می توانستند وارد هر پنج کشور مذکور بشوند که اصطلاحاً به ویزای این کشورها، ویزای شنگن گفته می شود. تا اینکه با گذشت زمان کشورهای اروپایی بیشتری به معاهده شنگن پیوستند. به غیر از کشورهای نامبرده، در حال حاضر کشورهای یونان، نروژ، لهستان، دانمارک، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، جمهوری چک، فنلاند، مجارستان، سوئد، اتریش، ایسلند، مالت، اسلوونی، اسلواکی، لتونی و لیتوانی نیز از هم پیمانان معاهده شنگن بشمار می روند.

بنابراین با دریافت ویزای شنگن یکی از این کشورها می توانیم به مابقی کشورها نیز سفر کنیم که ویزای شنگن یونان نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته باید به این نکته مهم اشاره کنیم که چگونگی سفر ما به منطقه شنگن و اقامتمان در این سفر بسته به نوع ویزایی که دریافت می کنیم؛ متفاوت است زیرا ویزای شنگن و از جمله ویزای شنگن یونان در انواع متفاوتی صادر می شود که اصطلاحاً ویزای شنگن نوع A تا D  نامیده می شوند.

با دریافت ویزای شنگن نوع A می توانیم به منطقه شنگن سفر کنیم و بدون اینکه از فرودگاه خارج شویم مستقیماً به کشوری خارج از منطقه پرواز کنیم یا با دریافت ویزای شنگن نوع B هم تنها می توانیم به منطقه شنگن رفته و پس از خروج از فرودگاه با استفاده از راه های زمینی به خارج از منطقه برویم. ولی ویزاهای شنگن نوع C و D به ما اجازه اقامت در منطقه شنگن را می دهند با این تفاوت که ویزای نوع C کوتاه مدت ولی ویزای نوع D بلندمدت است. ویزای شنگن یونان نیز طبق همین دسته بندی ها صادر و عرضه می شود که البته برای دریافت هریک از انواع ویزای شنگن یونان مستلزم طی روند مشخصی هستیم که در ادامه با آن آشنا می شویم.

نحوه اخذ ویزای شنگن یونان

برای دریافت ویزای شنگن یونان حتماً باید برای دریافت نوعی از ویزای شنگن یونان درخواست دهیم که با هدف ما از سفر به یونان متناسب باشد؛ در غیر این صورت شک نکنید که در خواست ما ریجکت می شود و ویزای شنگن یونان به ما تعلق نمی گیرد. پس قدم اول برای اخذ ویزای شنگن یونان، انتخاب نوع ویزای شنگن یونان است.

پس از انتخاب نوع ویزای شنگن یونان باید از سفارت یونان واقع در تهران وقت بگیریم. برای انجام این مهم باید به پایگاه الکترونیکی سفارت یونان مراجعه کنیم و پس از ثبت اطلاعات شخصی خود، شماره تلفن، شماره گذرنامه و آدرس ایمیل خود اقدام به رزرو وقت کنیم. در بین وقت های آزاد سفارت یونان باید بهترین وقت را انتخاب و در نهایت اطلاعات را ارسال کنیم. سفارت یونان پس از دریافت اطلاعات و تایید وقت درخواست شده، یک ایمیل مبنی بر تایید درخواست تعیین وقت برای ما ارسال خواهد کرد. عدم دریافت تاییدیه به معنای رد شدن درخواست ماست و باید مجدداً اقدام به رزرو وقت سفارت کنیم.

پس از دریافت تاییدیه و در زمان مقرر باید به سفارت یونان مراجعه کنیم و پس از تحویل مدارک لازم (که در ادامه به آنها اشاره می کنیم)، انجام مصاحبه، انگشت نگاری و پرداخت هزینه صدور ویزای شنگن یونان منتظر اعلام نتیجه بمانیم. در صورتی که نقص یا تخلفی در پرونده ما مشاهده نشود؛ ویزای شنگن یونان را برای ما صادر می کنند. فقط توجه داشته باشید که اگر با ویزای شنگن یونان وارد منطقه شنگن شویم حتماً باید بیشتر مدت اقامتمان در منطقه شنگن را در خود خاک یونان سپری کنیم؛ ضمناً ورود و خروجمان از منطقه شنگن نیز باید از طریق مرزهای کشور یونان صورت بگیرد؛ در غیر این صورت بعدها اگر باز هم برای دریافت ویزای شنگن یونان اقدام کنیم؛ ممکن است که سفارت از صدور ویزای شنگن برای ما جلوگیری کند و در واقع برای همیشه از ویزای شنگن یونان محروم شویم.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای شنگن یونان

اصل و ترجمه انگلیسی مدارک شناسایی

  • فرم اداری دریافت ویزای شنگن یونان (برای دریافت فرم درخواست ویزای شنگن یونان می توانیم به بخش ویزای سفارت یونان یا سایت این سفارت مراجعه کنیم)
  • گذرنامه ایرانی (اعتبار گذرنامه ما باید حداقل سه ماه بیشتر از زمان اتمام اعتبار ویزای درخواست شده باشد)
  • دعوتنامه البته در صورت وجود (داشتن دعوتنامه شانس ما برای دریافت ویزای شنگن یونان را افزایش می دهد پس بهتر است که از اقوام، دوستان و حتی دوستان مجازی مقیم یونان بخواهیم که برای ما دعوتنامه ارسال کنند)
  • گواهی شغلی (گواهی شغلی بسته به نوع شغل ما متفاوت است؛ به عنوان مثال اگر در زمینه مشاغل آزاد فعالیت می کنیم باید پروانه کسب، اگر کارمند بخش های دولتی هستیم باید تصویر آخرین حکم کارگزینی، اگر کارکند بخش های خصوصی هستیم باید آخرین فیش حقوقی و اگر دانشجو هستیم باید کارت دانشجویی بین المللی ارائه دهیم)
  • اصل و ترجمه انگلیسی گواهی بانکی به همراه پرینت گردش حساب بانگی در سه ماه اخیر (اگر حساب بانکی ما تقریباً خالی است بهتر است که گردش حساب بانکی یکی از اطرافیانمان را تحویل دهیم یا اینکه از شخص دعوت کننده بخواهیم که در دعوتنامه قید کند هزینه های سفر ما را متقبل می شود)
  • سند مالکیت خانه، زمین، اتومبیل و… (سند مالکیت نشان می دهد که ما برای بازگشت از یونان به کشور خود دارای انگیزه مالی هستیم)
  • بیمه مسافرتی (بیمه مسافرتی باید هزینه های اورژانسی ما را تا سقف سی هزار یورو پوشش دهد)

 

جهت اخذ وقت سفارت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *