ویزای عراق

ویزای عراق

بدون شک یکی از اصلیترین مقاصد زیارتی ما ایرانیها، کشور عراق است. به دلیل وجود حرم مطهر چند تن از امامان معصوم (ع) در شهرهای مختلف عراق مانند کربلا، نجف و سامرا معمولاً زائران ایرانی توجه ویژه­ای به این کشور دارند. همانطور که میدانیم عراق در ردیف کشورهایی قرار دارد که برای ورود به آن ملزم به اخذ ویزا هستیم. ویزای زیارتی عراق به دو صورت انفرادی و گروهی قابل دریافت است.ویزای عراق

ویزای انفرادی عراق

ویزای انفرادی به ویزایی گفته میشود که به نام خود شما صادر میشود؛ یعنی میتوانید چند نفری به عراق سفر کنید اما هر کدامتان باید یک ویزای انفرادی داشته باشد.

برای اخذ ویزای انفرادی عراق لازم نیست به سفارت مراجعه کنید؛ باید ابتدا به سازمان کارگزاران امور زیارتی واقع در تهران، میدان فلسطین مراجعه نمایید؛ مدارک لازم اعم از مدارک شناسایی، گذرنامه (که باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد) و دو قطعه عکس پرسنلی را تحویل و درخواست صدور ویزای انفرادی دهید؛ سپس هزینه صدور ویزا را پرداخت کنید

پس از انجام مراحل فوق­الذکر، خود سازمان امور زیارتی استان تهران، مدارک و درخواست شما را به سفارت عراق ارسال میکند و سفارت پس از تایید مدارک، ویزای انفرادی شما را صادر میکند. اما در صورت مشاهده هرگونه نقصی در مدارک، سفارت از صدور ویزا خودداری میکند؛ فقط تحت این شرایط است که شما برای رفع نواقص باید به سفارت عراق مراجعه نمایید.

روال عادی انجام مراحل مذکور نهایتاً ۴۸ ساعت زمان میبرد. اعتبار ویزای انفرادی عراق سه ماه است که در این سه ماه فقط یک بار حق ورود و خروج از خاک عراق را دارید؛ مدت اقامت شما در عراق نیز میتواند حداقل یک روز و حداکثر یک ماه باشد.

لازم به ذکر است که به دلیل انبوه جمعیت متقاضیان دریافت ویزای زیارتی عراق، سفارت علاوه بر سازمان امور زیارتی استان تهران، پنج شرکت خصوصی دیگر را نیز برای دادن ویزا معرفی کرده است.

ویزای گروهی عراق

منظور از ویزای گروهی عراق، ویزایی است که برای گروهی از افراد به صورت مشترک صادر میشود؛ یعنی افراد گروه نمیتوانند جداگانه از مرزهای عراق رفت و آمد کنند؛ بلکه باید به صورت کاروانی سفر نمایند.

برای اخذ ویزای گروهی عراق نیز نباید به سفارت عراق مراجعه کنید. ابتدا باید در سایت شرکت سماح به آدرس SAMAH.HAJ.IR، ثبتنام کنید و اطلاعات مربوط به افراد گروه را وارد نمایید. ثبتنام در این سایت، رایگان است. در مرحله بعد باید منتظر خبر شرکت سماح بمانید؛ پس از اینکه با شما تماس گرفتند باید مدارک و گذرنامه تمام اعضای گروه را حضوراً به شرکت سماح تحویل دهید و هزینه لازم را پرداخت کنید.

کارشناس شرکت سماح، مدارک دریافتی را بررسی میکند و در صورت تایید آنها، مجوز اخذ ویزای گروهی عراق را صادر میکند. پس از دریافت مجوز باید به سازمان کارگزاری امور زیارتی استان تهران مراجعه نمایید و مدارک شناسایی، گذرنامه و دو قطعه عکس پرسنلی اعضای گروه را تحویل دهید و هزینه صدور ویزا را پرداخت کنید. در این مرحله کار شما تمام شده است. کارگزاری امور زیارتی، مدارک مذکور را به سفارت عراق ارائه میدهد. سفارت پس از دریافت مدارک و درخواست شما اقدام به صدور ویزا میکند؛ البته اگر نقصی در مدارک وجود داشته باشد برای رفع آن باید به سفارت مراجعه کنید. حتی اگر فقط یک نفر از اعضای گروه برای دریافت ویزا مشکل داشته باشد؛ ویزای گروهی صادر نمیشود؛ در این صورت یا باید شخص مذکور را از گروه حذف کنید یا مشکل وی را حل نمایید.

روند صدور ویزای گروهی عراق، ۴۸ ساعت وقت میبرد.

ویزای اعتیادیه و ویزای متعدده

لازم به ذکر است که علاوه بر ویزاهای زیارتی نامبرده، سفارت عراق ویزاهای دیگری نیز صادر میکند مانند ویزای اعتیادیه و ویزای متعدده. این دو نوع ویزا معمولاً برای افراد و شرکتهایی صادر میشود که در کشور عراق مشغول به کار یا انجام پروژه­های اقتصادی و تجاری هستند. مدت اعتبار ویزاهای اعتیادیه و متعدده سه ماه است اما دارندگان ویزای اعتیادیه فقط یک بار حق رفت و آمد از مرزهای عراق را دارند اما دارندگان ویزای متعدده تا زمانی که ویزا اعتبار دارد میتوانند به دفعات وارد عراق شده و خارج شوند.

شرکتها و نهادهایی که مامور اجرای پروژه­ای در خاک عراق هستند میتوانند با ارائه قراداد عراقی خود به اتاق بازرگانی سفارت عراق، درخواست اخذ ویزای اعتیادیه یا متعدده دهند.

جهت اخذ وقت سفارت با کارشناسان ما تماس بگیرید 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *