ویزای شینگن

منطقه شینگن

ویزای شینگن : برای اولین بار در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵، در شهر شینگن لوکزامبورگ، معاهده­ای تحت عنوان معاهده شینگن بین پنج کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ امضا شد. بعد از اتحاد آلمان شرقی و غربی، در سوم اکتبر ۱۹۹۰، معاهده شینگن با امضای آلمان متحد تکمیل شد و تا به امروز ۲۴ کشور اروپایی به این معاهده پیوسته­اند. به منطقه­ای که این ۲۴ کشور را در برمی­گیرد؛ اصطلاحاً منطقه شینگن گفته می­شود. منطقه شینگن شامل کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، لوکزامبورگ، بلژیک، دانمارک، استونی، فنلاند، یونان، ایتالیا، لیتوان، لتونی، ایسلند، مالت، نروژ، لهستان، پرتغال، اسپانیا، سوئد، چک، مجارستان، اسلواکی و اسلوانی است. دقت داشته باشید که منطقه شینگن را با منطقه اتحادیه اروپا اشتباه نگیرید. به عنوان مثال، انگلستان با اینکه عضو اتحادیه اروپاست ولی در منطقه شینگن نیست اما نروژ از کشورهای منطقه شینگن است ولی در اتحادیه اروپا قرار ندارد. از حیث شرایط اخذ ویزای شینگن ، اروپا برای ما ایرانی­ها به سه بخش بریتانیا، منطقه شینگن و اروپای شرقی تقسیم می­شود.

ویزای شینگن چیست؟

به موجب معاهده شینگن، مردم و اتباع کشورهای عضو معاهده برای رفت و آمد به دیگر کشورهای عضو معاهده نیاز به اخذ ویزا ندارند و می­توانند فارغ از مشکلات ناشی از ایستگاه­های بازرسی و… در این کشورها سفر کنند.  البته در مورد افرادی که ساکن این منطقه نیستند نیز استثناهایی وجود دارد؛ به عنوان مثال مردم و اتباع بیشتر کشورهای قاره آمریکا، استرالیا، مالزی، ژاپن و کره جنوبی نیز برای سفر به این منطقه به مدت حداکثر ۹۰ روز نیاز به ویزا ندارند. بنابراین ویزای شینگن برای افرادی است که ساکن منطقه شینگن و استثناهای مذکور نیستند و قصد ورود به این منطقه را دارند. ویزای شینگن به شما اجازه می­دهد که در سراسر منطقه شینگن سفر کنید. حتی اخذ ویزای شینگن باعث می­شود که دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند سوئیس نیز بدون دردسر به شما ویزا دهند. اخذ ویزای شینگن کار چندان سختی نیست؛ اثبات توانایی پرداخت مخارج سفر و ارائه تضمین مبنی بر قصد بازگشت به کشور خود کفایت می­کند؛ اگر از یکی از کشورهای عضو منطقه دعوتنامه نیز داشته باشید که کار راحتتر هم می­شود.

Schengen Visa

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن در چهار نوع A، B،C و D صادر می­شود. اگر قصد اقامت در منطقه شینگن را ندارید و فقط برای رفتن به کشوری خارج از شینگن لازم است که از یکی از کشورهای واقع در این منطقه بگذرید؛ ویزای نوع A بگیرید. دارندگان ویزای نوع A یا ترانزیت، حق خروج از فرودگاه را ندارند و فقط می­توانند در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن، پرواز خود را به مقصد یکی از کشورهای خارج از منطقه تغییر دهند. چنانچه باز هم قصد اقامت در منطقه شینگن ندارید و فقط می­خواهید از راه زمینی از این منطقه به کشوری خارج از منطقه بروید؛ ویزای نوع B یا عبوری بگیرید. دارندگان ویزای شینگن عبوری می­توانند از فرودگاه خارج شوند و از راه زمینی به کشوری خارج از شینگن بروند. ویزای شینگن نوع C، ویزای توریستی است که اغلب ایرانی­ها از این نوع ویزا استفاده می­کنند. به طور کلی به ویزاهای نوع A، B و C، ویزاهای عادی شینگن گفته می­شود که مدت اعتبار آن­ها در هر دوره شش ماهه، حداکثر ۹۰ روز است یعنی دارندگان این سه نوع ویزا اگر به مدت سه ماه به شینگن سفر کنند؛ بعد از سفر تا سه ماه دیگر قادر به سفر به این منطقه نیستند.

ویزای شینگن نوع D یا ویزای بلندمدت هم بیشتر مورد استقبال تجار و دانشجویان قرار می­گیرد تا بتوانند در طول سال بارها به شینگن سفر کنند و برگردند که به آن ویزای ملی نیز می­گویند.

لازم به ذکر است که علاوه بر ویزاهای نوع A تا D، ویزایی تحت عنوان ویزای معتبر در منطقه محدود نیز صادر می­شود. دارندگان این نوع ویزای شینگن فقط می­توانند به کشور صادرکننده ویزا یا کشورهایی که اسم آن­ها موقع اخذ ویزا ذکر شده است؛ سفر کنند و حق ورود به دیگر کشورهای شینگن را ندارند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن

  • فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزا را باید از سفارت کشور موردنیاز تهیه و تکمیل کنید. این فرم حاوی اطلاعاتی در مورد شما و نوع ویزای درخواستی است که پس از تکمیل باید در روز مصاحبه تحویل دهید. توجه داشته باشید که فرم درخواست ویزای هریک از کشورهای منطقه شینگن با یکدیگر متفاوت هستند و حتماً فرم را از سفارت کشوری بگیرید که قصد دریافت ویزای آن را دارید.
  • ترجمه شناسنامه ایرانی و تصویر تمام صفحات آن
  • سه قطعه عکس ۶ در ۴ تمام رخ، رنگی و زمینه سفید که در سال جاری گرفته شده باشد.
  • اصل و تصویر گذرنامه: توجه کنید که گذرنامه­تان حداقل تا شش ماه پس از زمان درخواست اعتبار داشته باشد.
  • ترجمه اسنادی که توان مالی و موقعیت شغلی شما را تضمین کنند مانند سند مالکیت خانه یا ماشین، مدارک مربوط به حساب بانکی و کارکرد آن، گواهی اشتغال به کار در شرکت­های دولتی یا خصوصی که مدیرعامل شرکت زیر آن را مهر و امضا کرده است؛ ارائه پروانه کسب و اظهارنامه مالیاتی برای فعالان مشاغل آزاد، ارائه اسنادی که پروژه­های آتی شما را نشان می­دهند برای افرادی که به صورت پروژه­ای کار می­کنند یا گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان. فرزندان تحت تکفل والدین یا زنان خانه­دار متقاضی دریافت ویزای شینگن باید مدارک مربوط به همسر یا پدر خود را ارائه دهند.
  • برگه رزرو بلیط رفت و برگشت: خرید بلیط الزامی نیست و رزرو آن کفایت می­کند.
  • برگه رزرو هتل: مدت زمان رزرو هتل باید برابر با مدت زمان اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت باشد. دارندگان دعوتنامه نیاز به رزرو هتل ندارند.
  • بیمه مسافرتی: حداقل مبلغ بیمه مسافرتی باید ۳۰ هزار یورو باشد. بیمه مسافرتی را یا از بیمه­ای تهیه کنید که در کشور مقصد دارای نمایندگی معتبر است یا از شخص دعوت کننده بخواهید که از همانجا برای شما بیمه مسافرتی بگیرد.
  • دعوتنامه: ارائه دعوتنامه الزامی نیست اما منجر به تسهیل روند دریافت ویزای شینگن می­ شود؛ بخصوص اگر دعوت کننده از اقوام درجه یک شما باشد.

نحوه دریافت ویزای شینگن

اگر یکی از اقوام درجه یک شما ساکن یکی از کشورهای واقع در منطقه شینگن است از او بخواهید تا برای شما دعوتنامه بفرستد. با در دست داشتن دعوتنامه می­توانید به راحتی و از طریق سفارت کشوری که دعوت کننده ساکن آنجاست، ویزای شینگن بگیرید.

اما اگر هیچیک از اقوام درجه یک شما ساکن این منطقه نیستند؛ فقط می­توانید از طریق سفارت­های آلمان، فرانسه، اتریش یا هلند اقدام کنید. در بین این چهار کشور نیز بهتر است دور هلند را خط بکشید چون هلند هم فقط به دارندگان دعوتنامه­های فامیلی ویزا می­دهد. پس اگر دعوتنامه غیرفامیلی دارید برای دریافت ویزای شینگن می­توانید به سفارت آلمان، فرانسه یا اتریش مراجعه کنید و با ارائه ترجمه سند مالکیت خانه یا ماشین، ترجمه حساب بانکی و تاییدیه اشتغال در ایران و اخذ مرخصی، ویزا بگیرید. سند مالکیت خانه یا ماشین نشان می­دهد که شما وابستگی لازم برای بازگشت به کشور را دارید؛ حساب بانکی نیز تضمین کننده توان مالی شما برای پرداخت هزینه­های سفر است. مدت زمان لازم برای دریافت ویزا به این روش معمولاً سه هفته تا یک ماه و نیم است. قابل ذکر است که اگر دعوتنامه غیرفامیلی دارید؛ بهتر است از طریق سفارت اتریش اقدام کنید چون بجز اتریش بقیه کشورهایی که به ایرانی­ها بدون نسبت فامیلی ویزا می­دهند؛ شما را مجبور می­کنند اول وارد کشور صادرکننده ویزا بشوید و از آنجا به دیگر کشورهای منطقه سفر کنید.

اما اگر دعوتنامه فامیلی  یا غیرفامیلی ندارید؛ بهترین گزینه اتریش است. در این صورت می­توانید به شرکت هواپیمایی اتریش واقع در خیابان دریای نور مراجعه کنید و با ارائه ترجمه سند مالکیت یا ماشین، ترجمه حساب بانکی و تاییدیه اشتغال به کار در ایران و اخذ مرخصی، دعوتنامه بگیرید. مابقی مراحل گرفتن ویزا بر عهده هواپیمایی اتریش است. فقط توجه کنید که مجبور خواهید بود بلیط را از خود این شرکت بخرید.

پس راه ورود به منطقه شینگن برای دارندگان دعوتنامه­های فامیلی یا غیرفامیلی و کسانی که اصلاً دعوتنامه ندارند؛ مشخص شد اما بهترین گزینه همان ارائه دعوتنامه است؛ حتی اگر شده از یک دوست مجازی بخواهید که برای شما دعوتنامه بفرستد.

ویزای شینگن

مصاحبه سفارت برای صدور ویزای شینگن

بعد از انتخاب بهترین روش ممکن برای دریافت ویزای شینگن با توجه به شرایط خود و ارائه درخواست، سفارت موردنظر به صورت حضوری، تلفنی یا اینترنتی به شما وقت مصاحبه می­دهد .در زمان مقرر باید به سفارت موردنظر مراجعه کنید و علاوه بر ارائه مدارک موردنیاز به یک سری سوال شخصی و در مورد دلایل سفر به شینگن پاسخ دهید. از پاسخ­های طولانی و غیر واقعی بپرهیزید. این مصاحبه کاملاً به زبان فارسی برگزار می­شود. بعد از انجام مصاحبه، عکس و اثر ۱۰ انگشت متقاضی برای ثبت در سیستم VIS یعنی سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو شینگن تقاضا می­شود.

هزینه صدور ویزای شینگن

هزینه صدور ویزای شینگن به فاکتورهای مختلفی مانند سن متقاضی، نوع ویزا و… بستگی دارد اما به طور معمول هزینه صدور ویزای نوع A   یورو، ویزای نوع C برای اقامت کمتر از ۹۰ روز   یورو و ویزای نوع C برای اقامت بیشتر از ۹۰ روز   یورو است.

آیا ویزای شینگن، گارانتی ورود شما به منطقه شینگن است؟

خیر، ویزای شینگن به هیچ وجه ضامن ورود شما به منطقه شینگن است و تنها رسیدن شما به مرزهای منطقه شینگن را تضمین می­کند. در مرزهای منطقه شینگن، ویزا و مدارک مسافران مجدداً و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مسافر به کشوری که از آنجا آمده، بازگردانده می­شود.  مثلاً ممکن است شخصی با ارائه مدارک جعلی موفق به دریافت ویزای شینگن شده باشد اما در بازرسی­های مرزهای شینگن، جعلی بودن مدارک وی افشا شود. اگر فردی مورد سوظن بازرسان مرزی قرار بگیرد باید آماده پاسخگویی به سوالات متعددی باشد؛ به عنوان مثال چرا به این منطقه سفر کرده؟ بلیط برگشت یا پول لازم برای خرید بلیط بازگشت را دارد؟ پول لازم برای پرداخت هزینه­های سفر را دارد؟ اگر نه هزینه سفر وی بر عهده کیست و آدرس دقیق آن فرد؟ کجا قرار است بماند؟ هتل یا نزد اقوام؟ و…

مقررات ویزای شینگن

از آنجایی که ایرانیان زیادی متقاضی دریافت ویزای کشورهای اروپایی واقع در منطقه شینگن هستند و معمولاً با شروع تابستان بر این تعداد افزوده می­شود؛ اشاره به یک سری از قوانین مربوط به ویزای شینگن خالی از لطف نیست.

در ویزای شینگن یک سری اعداد و تاریخ قید شده که درک مفهوم واقعی آن­ها حائز اهمیت است؛ مانند تاریخ اعتبار ویزای شینگن، روزهای مجاز در منطقه شینگن یا تعداد دفعات ورود به منطقه شینگن که در ادامه به توضیح آن­ها می­پردازیم.

تاریخ اعتبار ویزا بیانگر محدوده زمانی است که شخص دارنده ویزا می­تواند در این محدوده زمانی از ویزای خود استفاده کند اما متاسفانه بیشتر ایرانی­ها در این مورد اشتباه و تصور می­کنند که تاریخ اعتبار ویزا نشان­دهنده مدت زمانی است که می­توانند در منطقه بسر ببرند. پس از اتمام تاریخ اعتبار، ویزا خودبخود باطل می­شود؛ چه از آن استفاده کرده باشید و چه استفاده نکرده باشید.

اما تعداد روزهای مجاز معرف تعداد روزهایی است که می­توانید در منطقه شینگن باشید که به صورت ارقام روزانه ذکر می­شود. مثلاً اگر تاریخ اعتبار ویزا از ۱/۵/۲۰۱۷ تا ۱/۸/۲۰۱۷ و مدت روزهای مجاز آن ۶۰ روز باشد؛ شما می­توانید در این محدوده سه ماهه معین به مدت ۶۰ روز در منطقه شینگن بمانید. قبل یا بعد از تاریخ اعتبار ویزا مجاز به اقامت در منطقه نیستید. اگر مثلاً ۲۰ روز قبل از اتمام اعتبار وارد شینگن شوید؛ فقط می­توانید ۲۰ روز بمانید و خودبخود ۴۰ روز باقیمانده باطل می­شود. پس دقت داشته باشید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید در محدوده زمانی معتبر از تمام روزها استفاده نمایید.

تعداد دفعات مجاز به معنای تعداد دفعاتی است که در محدوده اعتبار ویزا و روزهای مجاز می­توانید وارد این منطقه بشوید. مثلاً اگر تعداد دفعات مجاز یک بار درج شده است؛ اگر وارد شینگن شده و خارج شوید؛ خودبخود ویزا باطل می­شود حتی اگر از مدت اعتبار و روزهای مجاز باقی مانده باشد. اما اگر تعداد دفعات مجاز مثلاً دو بار است؛ بعد از یک بار ورود و خروج از شینگن می­توانید یک بار دیگر هم به این منطقه سفر کنید البته منوط به اینکه از اعتبار و تعداد روزهای مجاز باقی مانده باشد؛در غیر اینصورت ویزا باطل می­شود. توجه کنید که تعداد روزهای اقامتتان در سفر اول از تعداد روزهای مجاز کسر می­شود؛ مثلاً تعداد روزهای مجاز ۴۰ روز است و بار اول به مدت ۳۰ روز اقامت داشته­اید؛ بار دوم فقط می­توانید ۱۰ روز در منطقه بمانید؛ البته چنانچه مدت اعتبار ویزا به پایان نرسیده باشد. اگر قصد دارید از شینگن به یکی از کشورهای خارج از منطقه مثلاً کشورهای آمریکایی سفر کنید و سپس به منطقه شینگن باز گردید؛ حتماً موقع گرفتن ویزا تقاضا کنید که تعداد دفعات ورود را بیش از یک مرتبه بزنند.

به این مهم توجه کنید چنانچه که مثلاً ویزای سوئد/ شینگن گرفته و به سوئد سفر کرده باشید؛ پس از اتمام زمان مقرر، ویزا باطل می­شود و تمدید آن در سوئد ممکن نیست. اگر تمایل به اقامت بیشتر در سوئد و دیدار بستگانتان را دارید باید به اداره مهاجرت سوئد مراجعه کنید و درخواست اقامت برای دیدار بدهید. اما ارائه این درخواست در سوئد، هزینه بالایی دارد. پس بهتر است که هنگام اخذ ویزا تقاضا کنید که تعداد روزهای مجاز را افزایش دهند. یک ویزای شینگن توریستی می­تواند حداکثر ۹۰ روز اعتبار داشته باشد پس با اخذ چنین ویزایی متحمل پرداخت هزینه­های هنگفت بعدی نشوید.

تبعات اقامت در منطقه شینگن بدون ویزای معتبر

اگر در مدت اقامتتان در منطقه شینگن، دچار حادثه ای شوید؛ متحمل پرداخت هزینه­های زیادی خواهید شد چون در این صورت قادر به استفاده از بیمه مسافرتی نخواهید بود.

اطلاعات مربوط به دارندگان ویزا در سیستم ورود و خروج منطقه ثبت می­شود. اگر از ویزای غیرمعتبر استفاده کرده باشید؛ بعداً شانس چندانی برای دریافت مجدد ویزای شینگن نخواهید داشت.

اگر پلیس شما را دستگیر کند؛ از کشور اخرج و تا مدت زیادی از ورود به منطقه محروم می­کند.